"MÁTE ŠTĚSTÍ ŽE JDEM ZROVNA KOLEM"

Listopad 2009

Skála Obrova Noha nalezena

29. listopadu 2009 v 21:06 | Valda / Máte štěstí, že jdem zrovna kolem |  Hodnocení akcí
Kamarádi PPP, Advent, který jsme tak krásně a společně zahájili v pátek na náměstí T.G.Masaryka, dnes pokračoval tradičním, nedělním, dalo by se říci adventním, 16 km pochodem z Brodku u Prostějova do Mostkovic. Hlavním cílem bylo nalézt u Otaslavic skalní útvar zvaný Obrova noha.
To se díky Majce - rodačce z Otaslavic, povedlo.
Ale abych nepředbíhal. K přepravě do startu pochodu jsme tentokrát využili autobus na lince Olomouc- Brno, do kterého jsme nasedli na aut.stanici (5 PPP)a na Újezdě (4 PPP). Ve čtvrt na dvanáct jsme vylízali v Brodku u kostela. Hned u kostela na nás koukal krásně opravený místní Žudr, který skrývá v podloubí obchůdek. Zastavili jsme se i u místního barokního zámku z roku 1685, který byl v letech socialismu devastován a využíván např. i jako sklad civilní obrany nebo zemědělských produktů. V roce 1992 koupil zámek současný majitel: právník z Lambordie, který ho postupně opravuje a zpřístupňuje k pořádání různých hudebních a uměleckých akcí. Od zámku jsme museli projít 2 km úsek po silnici do Otaslavic, kolem zemědělské usedlosti s výběhem pro koně. 2 hnědáci, kteří zde pobývali, nebyli očividně v dobré formě a bezostyšně žebrali o žrádlo. Otaslavický chovný rybník jsme minuli vlevo a v obci pak zašli ke zřícenině Horního hradu, zvané Hladomorna. Po její prohlídce jsme se stavili pozdravit Majčinu maminku, která bydlí hned pod kostelem. Pak jsme si přečetli informace na pamětní desce pilotovi RAF Josefu Františkovi - místnímu rodákovi, umístěné na škole nesoucí jeho jméno. Prošli jsme krytým schodištěm (letos opraveno) ke kostelu a pokračovali ulicí nad kostelem do polí k lesu, směr Obrova noha (366 m/m). Majka nás neomylně vedla do prudkého kopce a po 15 min výstupu, s výhledy na Otaslavice, Hladomornu a Dobrochovský vysílač, jsme dorazili ke skalním útvarům z nichž jeden opravdu připomíná nohu nějakého obra. Na tomto hezkém místě jsme posvačili, orazili si TK a udělali společnou fotku z akce. Čekal nás poměrně prudký sestup do údolí říčky Broděnky a pak pozvolné stoupání (sběr jmelí z pokácených stromů) na silnici Otaslavice-Myslejovice v místě s tur.rozcestníkem "Kopaniny". Další úsek cesty vedl po zelené značce směr Myslejovice a pak přes pole k lesu směrem na Alojzov. Do Alojzova jsme přišli kolem nově vybudované a EU dotované firmy na výrobu bezešvých trubek. Místní hospoda byla otevřená a tak jsme si na půl hodinky sedli a dali si pivko, svařák nebo kofču. Před půl čtvrtou jsme pokračovali nejkratší cestou přes Záhoří do Mostkovic, protože se začalo rychle stmívat. K mostkovickému fotbalovéhu hřišti jsme dorazili těsně před 17 hod a tam nás již čekal Luba s "autobusem", který nás převezl do Prostějova, za což mu patří velký dík. Všechny holky PPP ho za to začínají milovat.
Ušli jsme necelých 16 km, které všem 9 PPP rád započítávám. K navštíveným zámkům započítávám ten Brodecký a ke zříceninám otaslavickou Hladomornu. Lokalitu Obrova noha vložím na turistiku.cz do turistických cílů.
Foto u zámku v Brodku u Prostějova.

Anděl přiletěl do Prostějova

28. listopadu 2009 v 10:15 | Valda / Máte štěstí, že jdem zrovna kolem
Na páteční akci k rozsvícením vánočního stromečku na nám.T.G.Masaryka v Prostějově přilétl v 16:00 obrovský anděl. Ten oblétl náměstí a pak rozsvítil stromeček. Koledy mu k tomu zpíval sbor Gymnázia J.W. Lerry´s Cherries. Akce se zúčastnilo 21 PPP. Vypito bylo jednou tolik vánočních punčů, spousta svařáků a několik málo čajů. Rozešli jsme se v 18:00.
Krásný Advent přeje Valda

Stražisko - Bělecký mlýn

22. listopadu 2009 v 21:54 | Valda / Máte štěstí, že jdem zrovna kolem |  Hodnocení akcí
Kamarádi PPP, v neděli se konečně po 3 dnech zvedla mlha a inverzní oblačnost se přesunula někam jinam. 9 PPP se sešlo na místním nádraží(nový PPP - Olinova dcerka Aneta) a ve Stražisku nás Čunínská střela vysypala o půl jedenácté. Než jsme vyrazili po modré, tak jsme zašli na kopec ke kostelu Andělů Strážných (442 m/m), ten stojí na místě hradiska (tvrze, stražiska - odtud název obce) od roku 1729. Nechal ho postavit Robert Sancius opat Hradištský- na erbu nad vchodem do kostela jsou písmena R.S.A.G. (Robert Sancius Abbas Gradiciensis) a letopočet 1728 - rok zahájení stavby kostela. Hradištský protože byl z Klášterního hradiska v Olomouci, kde byl archivářem. Motiv jeho erbu je použit i v současném znaku obce Stražisko. Cesta ke kostelu je lemována 14 kapličkami křížové cesty z roku 1858, v době naší návštěvy byly obrazy, s výjevy cesty Ježíše Krista na kříž, svěšeny (asi se restaurují).

Pak jsme již sestoupili zpět ke trati a vyrazili jsme po modré směr rozcestník U tří dubů. Celé 4 km vedly lesem, a tak jsme kromě podzimní přírody viděli jen posedy, krmelce, seníky a sněžné jámy. Trošku nám zvedl adrenalin jen prudký sestup a pak brodění potoka v Dvorském žlebu, z kamenů jsme si museli vytvořit přechod.
Od rozcestníku jsme se po žluté značce vydali 7 km, směrem na Ptenský Dvorek, od chatek nad Dvorkem byly krásné výhledy na Přemyslovice, Růžov a samosebou na Ptenský Dvorek s pilou Javořicí. Svítilo dokonce sluníčko. Zbývalo nám posledních 3,5 km na Bělecký mlýn, překročili jsme říčku Romži a vystoupali kolem bývalé hájenky na kopec Kocuřina (399 m/m), kde stojí hřebčín zvaný zámeček Waldhof (údajně celý areál patřil k zámku v Přemyslovicích), pastviny s koňmi potvrzují, že hřebčín je v provozu, majitelem je údajně bývalý žokej - vítěz Velké Pardubické z r. 1976 p. František Zobal, který zde chová a trénuje koně. Od zámečku, jsme kolem svatého obrázku a nově zbudovaného oplocení, asi dančí obory, sestoupili k restauraci Bělecký mlýn, kde jsme se občerstvili a s Lubošem pak kolem 15 hod odjeli všichni do Prostějova. Ušli jsme 11 km a naše zážitky vám přiblíží fotečky.
Turistice zdar Valda

Pernštejn

21. listopadu 2009 v 22:37 | Valda / Máte štěstí, že jdem zrovna kolem |  Hodnocení akcí
V místech, kde se řeka Svratka zakusuje do skalnatých vrcholů Českomoravské vysočiny, byla ve 13. století započata stavba mohutného hradu, dnes známeho pod jménem Pernštejn. Hrad si dodnes zachoval svojí pozdně gotickou až renesanční tvář, přesně takovou, jakou měl v 16. století, kdy byl dostavěn. V dobách, kdy Pernštejn vznikal, byli Pernštejnové jedním z nejbohatších rodů v českých zemích. Osudným se jim staly až nenávratné půjčky císařům. Právě to je pak donutilo rozprodat obrovské panství, které bylo svého času dokonce rozlehlejší, než panství Rožmberské. Tak jak vypadal hrad v 16.stol., tak vypadá dodnes. Tedy s malou kosmetickou úpravou. Když jej dobývali Švédové, podařilo se jim sestřelit dvě patra hranolové věže. Ta je dnes o něco nižší a s palácem ji nespojují dvě přemostění, ale jen jedno.

V sobotu 21.11.2009 jsme hrad navštívili a byli jsme zcela uchváceni jeho mohutností, zachovalostí a krásou. Vůbec se nedivím, že je to nejvíce navštěvovaný hrad na Moravě. Obešli jsme ho celý dokola a pořídili pár foteček.

Rozhledna „U Borovice“ u Roprachtic

19. listopadu 2009 v 22:19 | Valda / Máte štěstí, že jdem zrovna kolem |  Rozhledny
Kamarádi PPP, našel jsem pro vás zajímavé povídání o další nové rozhledničce.

Rozhledna "U Borovice" u Roprachtic
Na kopečku u Roprachtic mezi Jizerskými horami, Krkonošemi a Českým rájem hospodaří rod Hubařů už tři stovky let. Tady pod vrcholem zasadil děd pana Fr.Hubaře tři borovice. V drsném podnebí přežila už jen jedna. Staletí sem chodí, rodiče s dětmi, dědové s vnuky rozhlédnout se po té kráse. Chtělo by to lavičku, nebo posed...

Nová rozhledna Vartovna

19. listopadu 2009 v 11:21 | Valda / Máte štěstí, že jdem zrovna kolem |  Rozhledny
SENINKA (Vsetínsko)
- Nová rozhledna Vartovna stojící na stejnojmenném kopci u obce Seninka na Vsetínsku byla 17.11. poprvé zpřístupněna veřejnosti. Stavba 37 metrů vysoké železné rozhledny trvala osm měsíců. Autorem návrhu je zlínský architekt Ivan Bergmann.

Od zámku přes pramen na rozhlednu

17. listopadu 2009 v 19:20 | Valda / Máte štěstí, že jdem zrovna kolem |  Hodnocení akcí
Kamarádi PPP náš nedělní výlet pod Libavské vrchy jsem popsal jako tip na výlet a vložil i na www.turistika.cz. Zní asi takto :

K absolvování tohoto výletu budete potřebovat automobil. Výlet začíná v chmelařské obci Tršice (8 km od Olomouce). Zaparkujte u kostela sv.Cyrila a Metoděje (opravuje se) v centru obce. Hned vedle kostela se můžete zvěčnit vedle obří plastiky žáby, kterou má obec ve znaku a je i na erbu původního zdejšího panstva - pánů Žabků z Limberka. Za kostelem nahoru vede zelená tur. značka a po pár metrech vlevo uvidíte zámek Tršice, který se tyčí nad místním rybníkem. Podél potoka Olešnice pak pokračujte za obec asi 1 km a přijdete k druhému menšímu rybníku a k vodní nádrži Tršice. Tím návštěva Tršic končí a vy se můžete po opačné straně rybníka vrátit k autu. Pokračujete autem směrem nahoru za kostel, kde hl.silnice odbočuje vpravo na Lazničky. Než tam dojetete nepřehlédněte v místní části, zvané Zákřov, krásnou drobnou dřevěnou zvoničku v zatáčce, vpravo u silnice. Mlýn Pančava (soukromý objekt) nemůžete přehlédnout, nachází se za Lazničkami po pravé straně a můžete přijet až k němu a prohlédnout si ho ze všech stran. Dále pokračujete na Výkleky, kde je nad obcí vpravo zatopený bývalý kamenolom. Ten nesmíte minout, je to krásná podíváná a překvapí vás čistou vodou a krásnou přírodní scenérií. Parkovat se dá na několika místech hned u něj. Z Výklek pokračujete vpravo, jako na Odry, přejedete po nadjezdu rychlostní komunikaci a po 6 km přijedete do 1. obce do Kozlova. Minete kostel, dbočíte vlevo a zaparkujete. Červená tur. značka vás odtud bezpečně dovede 1,5 km až k prameni řeky Odry. Pozor je to ve vojenském újezdu Libavá a přístupné jen o So,Ne a svátcích. Od pramene se musíte vrátit stejnou cestou a pak autem zpět k nadjezdu a za ním vlevo na Staměřice a Doní újezd (krásný kostel), kde odbočíte vpravo na Veselíčko. Po 3 km jste ve Veselíčku. Pojedete kolem zámeckého parku a zámku (jsou vlevo), ke kterému odbočíte a zaparkujete. Prohlídka zámku (jen z venku - je to domov dětí) a parku vám nezabere více jak 20 minut. Pak již pokračujte přes Lazníky, Tršice a Doloplazy do Přáslavic, kde je poslední zastávka u novotou zářící rozhledny, zvané Božka, kterou zdálky uvidíte a lehce k ní trefíte. Poté co se z jejího ochozu, ve výšce 21 m, rozhlédnete po celé širé úrodné Hané a na Libavské a Oderské vrchy se můžete spokojeně rozjet domů.

Tak takhle nějak to v neděli 15.11. absolvovalo i 7 PPP. Heslo akce bylo: všude dobře - proč být doma?
Valda

Štráfa na Pohoře

16. listopadu 2009 v 8:41 | Valda / Máte štěstí, že jdem zrovna kolem |  Hodnocení akcí
Kamarádi PPP, dnes 17. listopadu jsme vyrazili na štráfu na Pohoru u Horního Štěpánova. Luba nás tam dovezl asi v 10:40 a tak jsme vyrazili po žluté směr Úsobrno, kam jsme dorazili po 3,5 km pochodu po nové lesní asfaltce. V obci jsme obdivovali vtipnou informační tabuli. Překročili jsme říčku Úsobrnku u skláren a pokračovali jsme dále po žluté na kopec Durana, kde stávalo ve 14.-15.st. hradisko a dnes je tam Přírodní rezervace zachovalých bukových a jedlových porostů. Na příhodném místě jsme si rozdělali ohýnek a opekli buřtíky, bylo dost vlhko, takže jsme měli dost problémů než vyšlehly plameny. Na Pohoru jsme se vraceli mimo značené turistické trasy podle GPS, kolem Skřípova, Skřípovskou vodou a pak po modré přes Kašenu až na Pohoru. Poslední 2 km jsme se trápili po lesní cestě ve výstavbě, tedy po hrubém makadanu. Z Pohory jsme vyráželi kolem 16 hod. Tentokrát jsme se už nikde nestavovali. Účast 8 PPP a Kerina. Ušli jsme 15 km. Nepršelo a bylo kolem 12oC. Fotečky najdete zde.

Na další akce PPP se těší

Valda

Víkend PPP 7.- 8.11.

9. listopadu 2009 v 16:47 | Valda / Máte štěstí, že jdem zrovna kolem |  Hodnocení akcí
Kamarádi PPP,uplynulý víkend, se co do počasí, moc nevydařil a oproti předpovědi nakonec bylo lépe v neděli, než v sobotu. Proto mě i trošku mrzí, že jsem akci Ježův hrad přehodil na sobotu. Ale já jsem se nakonec nenechal odradit slabým deštěm a v sobotu jsem stál v 11:20 na zastávce v Krasicích abych v 11:50 vystoupil ve Vícově. Vydal jsme se podle plánu na Ježův hrad, kde jsem provedl označení přístupové trasy od říčky Hloučely a označil jsem i samotnou zříceninu. Přes Hamry a Soběsuky jsem došel kolem Podhradského rybníka na zámek v Plumlově, kde od 15 hod začínala akce Spolku plumlovských nadšenců Martinská husa. Tady jsem měl sraz s PPP - Lenkou, Lubou a Renatkou a přijeli taky naši mladí s kočárkem. Nakonec jsme potkali ještě Olina s malým Marečkem.
Do Prostějova nás odvezl po 17 hod (byla nám už hrozná zima a začalo pršet) Luba autem.

V neděli jsme neměli sice nic domluveno, přesto jsem s Dádou v poledne odjel autem Na Pohodlí a odtud jsme udělali 11 km okruh do Okluk a přes Stínavu zpátky. Hledali jsme zříceninu Čertův hrádek, ale nejsem si jist, že jsme ji opravdu našli. Byla to ale hezká procházka, i když jsme museli jít asi 1,5 km po silnici z Okluk do Stínavy, protože se nedala nikde překročit poměrně dost rozvodněná Hloučela. Ta nás nepustila na červenou tur. značku.Udělal jsem pár fotek. které jsem dal na rajče.
Příští týden plánuji tu rozhlednu v Přáslavicích a pramen Odry, nemohu se rozhodnout jestli v neděli 15.11. nebo až v úterý 17.11. Dejte mi vědět jak by vám to lépe vyhovovalo.
Valda
PS: co vím tak Petr GPS se Zdenkou a Dášou (plus Tereza a Zuzka) se byli v neděli odpoledne taky vyvětrat někde na Hloučely.

Okolo Plumlovské přehrady

3. listopadu 2009 v 0:53 | Valda / Máte štěstí, že jdem zrovna kolem |  Hodnocení akcí
Kamarádi PPP, poslední říjnový den bylo pošmourno až běda, ale ani takové počasí nepřimělo turistiky chtivé PPP zůstat doma. V sobotu jsme se totiž telefonicky domluvili s Lubou a Lenkou, že se zajedeme podívat na přehradu. Nakonec se přidala ještě Olinka s Maryškou a naši mladí Ondra a Danča. Auty jsme se v 11:20 dovezli na parkoviště k letnímu kinu v Moskovicích (nehraje se). Od hráze přehrady (už téměř bez vody), jsme se vydali směr pláž U Valáška. U Oázy jsme přešli silnici k PP Čubernice, Luba znal pozoruhodnou zkratku mezi chatami. Když jsme přecházeli můstek přes potok Čuhernici, vzbudili jsme dva bezdomovce pod ním. Vystoupali jsme nad chaty a kolem lesní školky s vánočními borovicemi jsme došli k silnici z Plumlova na Ohrozim. Tu jsme přešli rovně k PP Brániska a podél potoka Roudník, který sem přitéká z Vícova, jsme došli až na fotbalové hřiště v Plumlově a k rybníku Býdelec. Do něho se Roudník vlévá a z něj pak do Podhradského rybníka. K němu jsme došli ze dvou stran, většina přes obec a já přes kopec nad křižovatkou na Soběsuky, odkud byl nádherný výhled na Vysoký zámek Plumlov.

Pod ním jsme se znovu sešli. Je na něj od rybníka zcela netradiční, nový výhled, protože je celý svah pod ním vyčištěný od náletových dřevin. Viz foto. Pod zámkem jsme se vyfotili a kolem penzionu sešli dolů podél náhonu, přes můstek s rytířem, až po vtok Hloučele do přehrady u bývalé nuda pláže. Tady jsme se otočili doprava k mostu přes potok Kleštínek a strmou srází vylezli na západní část Zlechovského vrchu (341 m/m). Na jeho ostrohu je romantické zakoutí s ohništěm, kde jsme si opekli buřtíky. Po hřebeni Zlechova jsme pak šli směrem k hrázi a prvním údolíčkem se spustili na asfaltku co vede kolem přehrady pod Zlechovem k Vrbičkám. Poslední úsek jsme šli po březích poloprázdné přehrady. Díky počasí tu tentokrát bylo lidí pomálu. Na Panelu jsme se občerstvili "podzimním grogem" a orazili TK. Klasicky po hrázi jsme pak došli k autům a v 15:40 se rozjeli k domovům. Byl to zajímavý výlet, přesto že jsme byli na přehradě již tolikrát, zase jsme poznali kousek přírody, kde jsme ještě nebyli. Okolí potoka Roudník bylo malebné. A fotbalového hřiště Plumlov je uprostřed krásné přírody. Diváci mají na co koukat, i když domáci zrovna neválí. Jo, abych nezapomněl bylo nás 8PPP a ušli jsme i stejný počet km.
Valda