"MÁTE ŠTĚSTÍ ŽE JDEM ZROVNA KOLEM"

Barokní sýpka v Ludéřově

8. února 2011 v 16:07 | Valda |  Turistická všehochuť
Při nedávné akci PPP jsme v obci Ludéřov, kousek od Náměště na Hané, narazili na zajímavou architektonickou památku - barokní sýpku ve tvaru písmena L, která stojí v místech původní zemanské Ludéřovské tvrze, založené Ludéřem z Ludéřova v roce 1349. Za posledních 5 let se její podoba neustále mění k lepšímu, má novou střechu, opravené krovy, vyměněné podlahy, zrestaurované vstupní dveře, odizolované základy, nový přístupový chodník atd. Jak je to možné ? Začal jsem pátrat na základě informačních tabulí i na internetu a zjistil jsem následovné.


O sýpku se stará Občanské sdružení "U nás", které na svých stránkách mimo jiné píše:

"Naším hlavním cílem je záchrana kulturního, historického a přírodního dědictví naší obce a okolí. Je součástí kraje kde zlátne obilí a sládne cukrovka, kraje kde maloval malíř Josef Mánes a lidé ve svých pověstech vzpomínají na krále Ječmínka. A tento kraj nabízí mnoho drobných památek, které potřebují minimální údržbu, jinak po čase navždy zaniknou. Těmto památkám chceme, pokud to bude v našich silách, pomoci a budeme rádi, když tato snaha nebude věcí několika nadšenců, ale stane se samozřejmostí myšlení a jednání lidí".

Řeknete si,
ušlechtilé myšlenky, ale k jejich realizaci , samozřejmě kromě nadšení a obětavé práce členů sdružení, je zapotřebí také finančních prostředků.
Spojil jsem se s předsedou sdružení p. Karlem Váňou a z jeho informací a postřehů jsem dal dohromady tento návrh na podporu činnosti sdružení, které ve své podstatě podporuje turistický ruch v našem kraji, což koresponduje i se zájmy Přátel přiměřeného pohybu.

  1. Naplánujeme si tur.akci spojenou s návštěvou a prohlídkou sýpky, při které bychom předali i finanční dar formou uhrazení vstupného (navrhuji 100 Kč na člena).
  2. Pomůžeme zorganizovat ve spolupráci s OS "U nás" a s p.ředitelkou ZUŠ Prostějov benefiční koncert v prostorech sýpky, s tím že výtěžek jde občanskému sdružení. Podpořili by jsme ho i účastí PPP.
  3. Na našich webových stránkách uveřejním článek o Barokní sýpce, číslo konta OS "U nás" a vybídnu k dárcovství.

Bod č.3 hned plním:

Číslo účtu kam můžete poslat penízky na další opravy barokní sýpky v Ludéřově je:


202600960/0300*

každá koruna je vítána

*Variabilní symbol uveďte prosím číslo: 1959 , tím specifikujete, že jste reagovali právě na tuto výzvu.

sypký Valda
Ludéřov - barokní sýpka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.