"MÁTE ŠTĚSTÍ ŽE JDEM ZROVNA KOLEM"

Září 2011

Aktualita ze Záhoří

27. září 2011 v 8:26 | Valda |  Turistická všehochuť
Milovníky turistiky z Prostějova a okolí jistě potěší informace, že na kopci Chlum na Záhoří je již opět k dispozici "vrcholová knížka". Po jejím zničení (včetně schránky) koncem loňského roku nějakým hnusným vandalem ji sem umístil neznámý nadšenec. Stejně tak špatně dopadla i krásná, pracně vyrobená, lavička, ta zde zatím stále chybí. Na Chlum vede zelená turistická značka od Plumlovské přehrady, po které dojdete až do Otaslavic. Najdete nás zde
Fotečku aktuálního stavu mi poslala PPP Danča, a já ji za ní moc děkuji.
ÚžasnýValda

Zářiová turistická hádanka

26. září 2011 v 8:33 | Valda |  Turistické hádanky
Po srpnové odmlce je tu hádanka pro ty co rádi navštěvují hrady a zámky. Zámeček na fotografii se 19.9.2011 uzavřel veřejnosti a čeká ho rozsáhlá oprava interiérů. Myslím, že budete vědět kde se nachází. Komentáře zveřejním 1.10.

Zdařilá sváteční akce do PP Kladecko

25. září 2011 v 22:39 | Valda |  Hodnocení akcí
Téměř "masová" účast (21 PPP) provázela turistický pochod v den české státnosti ze Dzbelu do Nectavy.

Mám rád ticho, ale........

19. září 2011 v 20:07 | Valda
Na úvod článku k tématu týdne, kam až zas tak často nepíši, musím uvést, že bydlím na velkém městském sídlišti v panelovém době v nejvyšším patře. To proto, že právě to je ten hlavní důvod proč teď ťukám do klávesnice ASUSU.

Rozhledna na Svatém Hostýně

19. září 2011 v 18:43 | Valda |  Rozhledny
Rozhledna Františka Josefa I. na Svatém Hostýně leží ve výšce 735 m/m. Položení základního kamene se uskutečnilo 1.září 1897, rok po návštěvě Svatého Hostýna samotným císařem, který podepsal i zakladací listinu.

Zpráva ze Svatého Hostýna

19. září 2011 v 14:52 | Valda |  Hodnocení akcí

Podle plánu na měsíc září nás 9 PPP vyrazilo v neděli 18.9.2011 do obce Rusava v podhůří Hostýnských vrchů na 18 km pěší tůru s cílem na Svatém Hostýně.

Trasa začínala v centru obce od rozcestníku KČT, po červené značce na vrchol Pardus (672 m n. m.) s krásnými výhledy a kuriozní samoobsluhou s občerstvením, za které se platilo do kasičky zamčené řetězem ke stromu. Z Pardusu jsme se dostali dál do sedla Klapinov přes stádo krav v osadě Horní Hořansko. Běla a Adélka si trasu prodloužili ještě na zříceninu Obřany. Z Klapinova po zelené značce na Skalný, kde jsem sám vylezl až na skalní vrchol, využívaný k lezení. Ze skal nejsou výhledy, jsou zarostlé vysokými stromy. Ale z pastvin pod nimi byly výhledy úžasné. Ze Skalného jsme ve skupinkách došli přes Bukovinu až na Svatý Hostýn, kde jsme se u baziliky Nanabevzetí Panny Marie (1721-1748) zase všichni postupně sešli. Prošli jsme se přes křížovou cestu ke hřbitůvku významných kněží a jezuitů s božím hrobem a kapličkou. Nad hřbitovem byla na počest návštěvy císaře Františka Josefa I. v r. 1897 o rok později postavena rozhledna, která slouží dodnes. Provozuje ji tzv. Matice Svatohostýnská a vstupné je symbolických 10 Kč. Výhledu jsou na celou Hanou. Pak kolem jednotlivých zastavení křížové cesty od Dušana Jurkoviče s mozaikami Jana Köhlerazase zpět k bazilice. Po 250 schodech jsme sestoupili k pramenu svaté vody a Vodní kapli, kde jsme podle GPS cvičně, jako mudlové, vyhledali jednu kešku. Z pět do Rusavy jsme se vydali nejdříve po žluté značce pod Hostýn a "slavnostním pochodem" na Bukovinu a odtud 4 km po žluté přes výhlídku Grapy. Ve finále jsme si cestu zkrátili mezi chalupami a z parkoviště hned odjeli do vedlejší vesnice Brusného, kde jsme v místní vyhlášené hospůdce u mlýna poobědvali a povečeřeli současně, někteří půlkilové řízky, a po hodince jízdy jsme se u Penny marketu rozloučili.
Počasí nám celý den přálo a tak jsme si tenhle výlet do Hostýnských vrchů parádně užili.
ÚžasnýPohostýnský Valda

Kola a koláče

14. září 2011 v 13:41 | Valda |  Hodnocení akcí
Pátý ročník tradiční cyklistické akce pořádané mikroregionem Němčicko se dočkal krásného počasí a hojné účasti cyklistů. Koláče v jeho titulku jsem použil proto, že letos snad nebyla obec, kde by nám nějaké výborné domácí koláče, buchty či vdolečky nenabídli.

AKCE 2011 - ZÁŘÍ

10. září 2011 v 22:35 | Valda |  Přehledy
Přehled akcí PPP uskutečněných v měsíci září 2011 vzestupně

Přechod Jeseníků se vydařil

9. září 2011 v 21:36 | Valda |  Hodnocení akcí
Když vyjde počasí a sejde se dobrá parta turistů tak je zdar každé turistické akce zaručen. Na této Česko-slovenské turistické akci to platilo na 100%.

Babí léto ve Vysokých Tatrách

9. září 2011 v 12:36 | Valda |  Hodnocení akcí
Horský vůdce Milan T. ze Dvora Králového má určitě smlouvu s čertem a nebo s pánem bohem, protože na všech jeho 24. turistických zájezdech, které dosud zorganizoval, vyšlo počasí a pršelo snad všehovšudy jen 2 dny.