"MÁTE ŠTĚSTÍ ŽE JDEM ZROVNA KOLEM"

Prošli jsme v Krasu náročnou trasu

29. března 2012 v 10:35 | Valda |  Hodnocení akcí
Již potřetí jsme se vydali s turisty z KČT Smržice na akci Vítání jara v Moravském krasu. Autobus firmy Vojtila z Prostějova nás na místo startu do Sloupu dovezl rovných 50. Trasu si pro nás vymyslel Jirka Dosoudil, znalec místních poměrů a zejména reliéfu krajiny. Padesátka lidí to už je pořádná skupina a tak jsme vzbudili v areále Sloupsko-Šošůvských jeskyní i patřičný rozruch.

Většina přítomných nás však neviděla, protože byla otočená čelem ke skále asi 10 m nad zemí. Lokalita je totiž vyhlášeným rájem horolezců všeho druhu i věku. Na první jeskyni, s názvem Kůlna, jsme narazili hned po 200 m a jejími prostory se projdete jen pokud si zaplatíte prohlídku. My jsme ji viděli jen z venku a přečetli si informační panel o pravěkém osídlení jeskyně. Po červené a žluté tur. zn. jsme prošli kolem hotelu Broušek s venkovním příborem a na rozcestí U Dubu jsme opustili červenou a odbočili vlevo na žlutou a po ní kolem závrtu a nad Pustým žlebem až ke Koňskému spádu. Po krátké přestávce vyplněné svačinkou a výhledy do hlouboké rokle, pojmenované údajně po tragickém pádu koňského zpřežení, koncem 19.st., rovnou na její dno, nás pak žlutá značka dovedla až k dolnímu můstku s výhledem na dno, 138 m hluboké, propasti Macocha. Dnem propasti protéká ponorná řeka Punkva. Z horního můstku u chaty Macocha se turisté koukají do propasti už od roku 1882, loni byl dokonce výhled do propasti nějakou dobu zpoplatněn majitelem okolního pozemku, po četných protestech návštěvníků se už vstupné neplatí. Poledne jsme trávili na příjemné venkovní zahrádce zdejší restaurace a přesně v poledne jsme vyrazili dál po žluté a pak po naučném chodníku přes Chobot - tak se nazývá táhlý skalnatý hřeben strmě spadající do Suchého a Pustého žlebu, až ke Kateřinské jeskyni a restauraci Skalní mlýn, kde je parkoviště a odkud jezdí elektrovláček k Punkevní jeskyni. Modrá značka nás pak proti proudu řeky Punkvy dovedla ke vstupu do Punkevních jeskyní, kde jsme v přístavišti zrovna pozorovali ukončení jedné z četných prohlídek, na které je nutno se předem objednat. Lanovka k hornímu můstku již byla v provozu. Pokračovali jsme kolem Čertovy branky na rozcestí tur. tras Pod Salmovkou, kde jsme odbočili vlevo a po zelené značce jsme vyšplhali cca po půl hodině ke zřícenině hradu Blansek. V ruinách hradu jsem potkal skupinku fandů historie v dobových oblecích. V poutavém výkladu jsem se dozvěděl pár zajímavostí o "módě" 1.poloviny 14.století. Stejnou cestou dolů na Salmovku, to byla otázka pár minut a pak docela úmorných 6 km po asfaltové silnici a červené značce zpět do Sloupu. Naštěstí bylo aspoň na co koukat, hluboký kaňon ponorné řeky Punkvy je po obou stráních lemovám skalními útvary s jeskyněmi, občas bizardních tvarů. Do Sloupu jsme dorazili asi hodinku před odjezdem autobusu a tak jsme se stačili ještě občerstvit v místní hospodě nebo z vlastních zásob.
Závěrem musím konstatovat, že Vítání jara v Moravském krasu lze jednoznačně zařadit mezi velmi zdařilé akce KČT Smržice a přístí rok tuto akci určitě opět podpoříme účastí PPP.
Teď už opět z rovin Hané zdraví ValdaÚžasný.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama