"MÁTE ŠTĚSTÍ ŽE JDEM ZROVNA KOLEM"

Rozhledny na Pradědu

26. ledna 2013 v 18:42 | Valda |  Rozhledny
Praděd je se svými 1491,3 m/m nejvyšší horou Hrubého Jeseníku a také Moravy. Praděd je lokalita vyhlášená svým drsným podnebím, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C.

Na vrcholu stojí 162 metrů vysoký televizní vysílač s rozhlednou, jehož horní plošina ve výšce 73 m je nejvyšším veřejně přístupným umělým bodem v České republice.
Další moje fotečky: zde
Již od počátku 19. století stála na vrcholu chýše později doplněná jednoduchou budovou. O stavbu rozhledny se poprvé snažil Turistický spolek Jesenicka na přelomu 19. a 20. století. Plány z roku 1891 jsou považovány za první dochované stavební záznamy. Roku 1903 jsou předloženy Moravskoslezským sudetským turistickým spolkem ve Frývaldově stavební plány architekta Františka von Neumanna. Po schválení Okresním hejtmanstvím v Bruntále a vyjasnění situace s majiteli okolních panství byla stavba v srpnu roku 1903 povolena.
V roce 1904 začala vlastní výstavba rozhledny - Strážní věže Habsburk (něm. Habsburgwarte). Toto jméno dostala věž později. Ke stavbě bylo použito kamení z nedalekých Tabulových skal na úpatí Pradědu. Za dokončením stavby stojí členové turistického spolku, kteří stavbu financovali a prováděli ve svém volném čase. V roce 1912 se podařilo rozhlednu slavnostně dokončit a zkolaudovat. Stavba připomínala svým vzhledem gotickou hradní věž, která měla půdorys15 x 14,5 m a výšku 32,5 m. V nejvyšším 7. patře byla vyhlídková plošina. Věž však postupně chátrala. Důvodem byla jednak volba zcela špatného stavebního materiálu, kámen nebyl příliš pevný a ve vlhku se drolil. Drsné horské a povětrnostní podmínky, zejména v zimě, nemohla stavba dlouho vydržet. Dále to byla celková situace, kdy o stavbu nemohlo být dostatečně pečováno z důvodu I.sv.války. Po válce se rozhledna roku 1926 přece jen dočkala oprav. Ne však na dlouho, v průběhu II.sv. války rozhlednu využívali Němci pro meteorologické účely a letecká pozorování. Na začátku 40. let zde na rozkaz Německých okupantů vystavěli váleční zajatci a totálně nasazení turistickou Poštovní chatu.
Po skončení války roku 1946 byla dána rozhledna opět do provozu a spolkem Tutista Praha byla plánována její rekonstrukce. Věž ale byla již v té době značně zchátralá, proto k rekonstrukci nedošlo. V roce 1957 musela být rozhledna z bezpečnostních důvodů, kvůli svému stavu, pro veřejnost uzavřena. Nakonec 2.5.1959 došlo ke zřícení celé stavby. Na vrcholu tak zůstala pouze budova meteorologické stanice a dřevěná útulna. V roce 2004 byla v Německu na hoře Wetzstein u Lehestenu v Durynském lese postavena zdařilá napodobenina naší původní rozhledny, nese název Altvaterturm viz obr. níže.

Se stavbou současného vysílače bylo započato roku 1968 dle návrhu architekta Jana Lišky ze Stavoprojektu Brno. Účelem stavby bylo pokrýt stále rostoucí poptávku po televizním vysílání. Pro účely stavby byla zřízena i asfaltová silnice z nedaleké Ovčárny, která nyní slouží k logistickému zabezpečení provozu vysílače, hotelu a restaurace v jeho přízemí. Stavba byla ukončena v roce 1980. Z vyhlídky vysílače je za dobrého počasí vidět Sněžka, Lysá hora a Radhošť, vzácně i Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku.
Informace čerpány z www.cs.wikipedia.org/wiki/Rozhledna_a_televizní_vysílač_Praděd
ValdaÚžasný
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Blanka Blanka | 26. ledna 2013 v 23:07 | Reagovat

Ta původní rozhledna byla moc pěkná

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.