"MÁTE ŠTĚSTÍ ŽE JDEM ZROVNA KOLEM"

Větrný mlýn Partutovice

22. ledna 2013 v 12:36 | Valda |  Turistická všehochuť
Místní lidé ve zdejším kraji využívali velmi příznivých větrných podmínek ke stavbě větrných mlýnů. Historické prameny uvádí, že na hranicku bývalo tolik větrných mlýnů, že se této lokalitě říkalo "Moravské Holandsko". Ještě před sto lety bylo možno na Hranicku napočítat 70 větrných mlýnů, z toho v Partutovicích tři, ale už v roce 1935 se tento počet ztenčil jen na osmnáct, z toho v Partutovicích dva.


Dnes jsou v okolí Hranic zachovány už jen tři, a to v Partutovicích, Porubě a Skaličce.
Maršálkův větřák

Zapsán do státního seznamu kulturních památek v roce 1958. Číslo rejstříku ÚSKP: 41161/8-506.

Námi navštívený dřevěný větrný mlýn německého (beranního) typu se nachází u č.p.78, na kopci zvaném "Grunderb" s nadm. výškou 560 m/m asi 600 m východně od obce Partutovice, na okraji voj. prostoru Libava nedaleko Hranic na Moravě v okrese Přerov.

Postavil jej v roce 1837 Antonín Mocek, patrně již z použitého materiálu, jak svědčí datování z roku 1783 na jednom z trámu. Na moučnici je i zajímavá plastická dřevořezba (srdce s plameny a iniciálami IHS, po stranách slunce měsíc a hvězdy). Mockovi mleli mouku, ječmennou krupici a šrotovali se i kroupy. Po nich mlýn vlastnili pět let manželé Šindlerovi. Později, roku 1894 chátrající mlýn koupil krajánek Benedikt Maršálek, který měl 7 dětí. Posledním mlynářem byl jeho vnuk Augustin Maršálek, zvaný Gustýnek. Ten byl znám v obci jako všeuměl, spravil a udělal vše co bylo potřeba. Gustýnek učil dělat mladé lidi drobné opravy. Za války byl mlýn zapečetěn. Po válce přestal sloužit svému účelu, ve vesnici přibývalo šrotovníků. V roce 1953 zde byl natočen film "Tam, kde mele vítr". Později amatérský film "Gustýnek", natáčel zde i arch. Vávra svá Šumná města. Dodnes je funkční, v soukromých rukou p. Jana Kandlera, pokračovatele mlynářského rodu Maršálků , který o mlýn vzorně pečuje. Mlýn je přístupný po dohodě s majiteli. V budově mlýna se nachází rodinné muzeum.
Mlýn je uzamčen, o prohlídku je nutno požádat přímo na místě manžele Kandlerovi, nebo předem na tel.č. 581625 293.
Vstupné je 10 Kč, za ně dostanete pohlednici mlýna. Když už se sem vypravíte, nezapomeňte zajet do Potštátu a zajít i na zříceninu Puchart a k torzu rozhledny hraběte Walderode.

Pár technických údajů. Mlýn má tvar dřevěného čtyřstěnného hranolu a celá stavba se proti větru otáčí i s perutěmi, půdorys 5,75 x 5,75 m a výšku 10,8 m, větrné kolo o průměru 14,6 m. Čelní stěna je kryta šindelem. Vedle mlýna stojí dřevěné sochy mlynáře a mlynářky.
S podporou Památkového ústavu v Přerově se v r. 1953 začalo s celkovou opravou mlýna, rozpočet činil 217 116.- Kč a byla dokončena v r. 1955. Byl vyměněn val (vodorovná hřídel) a vnější plášť mlýna aj. Přibližně v roce 1963 byly vyměněny perutě. V roce 1998 byla vyměněna podlaha + nátěry podlahy. V roce 2006 byla provedena výměna střešní krytiny (šindel) + oprava šalandy. Dotace od státu a obce 120 tisíc korun. Celkové náklady na opravu 127 tisíc korun. V roce 2007 byla provedene impregnace šindelu a výměna perutí.

Informace o mlýnu jsem čerpal z http://www.partutovice.cz/vetrny-mlyn/
ÚžasnýValda
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mlýn Mlýn | Web | 11. července 2013 v 10:53 | Reagovat

Minulé léto jsme se tam chystali na kolech, nakonec jsme to během dovolené nestihli. Škoda :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.