"MÁTE ŠTĚSTÍ ŽE JDEM ZROVNA KOLEM"

Březen 2013

Cestovní kočár "LANDAUER" v Prostějově

30. března 2013 v 23:20 | Valda |  Hodnocení akcí
Václav Obr a "jeho" muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem uspořádali další zajímavou akci. Na zahájení turistické sezóny v Olomouckém kraji objel v sobotu 30.3. pan Obr v kočáře společně s různými hosty a sponzory obce a města v našem regionu a zastavil se ve 14 hodin i v Prostějově.

Rozhledna, kam oko dohlédne.

28. března 2013 v 23:23 | Valda |  Rozhledny
Už tři roky jsem členem občanského sdružení Klub přátel rozhleden, který má celorepublikovou působnost a kterému není lhostejná současnost ani budoucnost rozhleden v Česku. Mám možnost se dostat k informacím o novinkách v této oblasti a o některé z nich, které se týkají našeho regionu a plánů na výstavbu nových rozhleden a výhledových staveb bych se s vámi chtěl podělit.

Přerov- město mého mládí

28. března 2013 v 22:43 | Valda |  Hodnocení akcí
Letošní březnová návštěva města Přerova a jeho okolí s kamarády PPP mě přiměla otevřít šuplík vzpomínek z mého dětství a dospívání. V Přerově jsem žil v letech 1965-1982, tedy od svých 6 do 23 let.

Zajímavosti na Brněnce.

10. března 2013 v 16:16 | Valda |  Turistická všehochuť
V sobotu 9.března 2013 jsme v rámci pěší tůry ze Žďárné do Žárovic prošli úsek lesní cesty, která kopíruje starou kupeckou cestu z Brna do Olomouce tzv. Brněnku. Tato byla využívaná od středověku až do doby, než byla postavena císařská silnice přes Prostějov a Vyškov. Putování po ní, dlouhé cca 7 km, začíná v obci Bousín. Pak kolem bousínské hájenky vojenským prostorem (nutno mít povolení VÚ Březina) až nad hamerskou vojenskou střelnici, kde se stáčí vpravo a dovede vás do Žárovic.
Je na ní několik zajímavostí o kterých bych se chtěl v tomto článku zmínit.

Rytíř s ostruhami

7. března 2013 v 21:11 | Valda |  Turistická všehochuť
Při toulkách přírodou i v dnešní době často narazíte na rytíře s ostruhami. Je neozbrojený, nemá koně a není nebezpečný. Je to totiž Bažant obecný, který patří mezi kurovité ptáky z řádu hrabavých. Není to u nás původní druh, byl k nám v dávných dobách dovezen a uměle vypuštěn do přírody, kde zdomácněl. Jeho původním domovem jsou nižší oblasti Kavkazu, delta řeky Volhy a Kolchidské nížiny (odtud i jeden z druhových názvů). Bažant patří u nás mezi oblíbenou a významnou lovnou zvěř a jeho stavy jsou na mnoha místech doplňovány z umělých chovů - bažantnic. Na světě se vyskytuje cca 30 poddruhů bažanta, které se od sebe liší zejména proměnlivým zbarvením kohoutů. U nás se nevyskytuje bažant konkrétního "čistého" podruhu, ale spíše poddruhy, které vznikly křížením různých ras. Základními dvěma rasami našeho bažanta obecného před křížením, je bažant kolchidský, který se vyznačuje tmavším zbarvením peří a absencí bílého pásku u krku a bažant jihočínský, který má šedé zabarvení na křídlech a zádech a na krku má dobře viditelný bílý proužek.

Zimní putování Litovelským pomoravím

7. března 2013 v 17:55 | Valda |  Hodnocení akcí
Do Litovelského pomoraví jsme vyrazili s KČT Smržice na 20 km dlouhý turistický pochod z Úsova do Litovle, kterým jsme se symbolicky, a díky krásnému slunečnému počasí, asi i fakticky, rozloučili se zimou.

Plán akcí na březen 2013

1. března 2013 v 0:01 | Valda |  Plány akcí PPP
Sobota 2.3. Úsov - Litovel s KČT
Zimní pěší tůra z Úsova přes Litovelské Pomoraví do Litovle s trasami 20 a 13 km.
Akci organizuje KČT Smržice. Odjezd autobusu je v 08:00 od Lázní a v 08:10 z hlavního nádraží. Jízdenky jsou v prodeji v CK Renata (Kostelecká ul. naproti pojišťovny) cena 100 Kč. Nebo se přihlaste u mě a jízdenku zajistím. Po trase není bohužel občerstvení, až v Litovli. Hospoda Na Kodlově bude zavřená, pan hospodský je s rodinou na horách. Plánovaný odjezd z Litovle okolo16 hodiny.
Akce proběhla za účasti 45 turistů - fotečky zde.

Sobota 9.3. Pochod na konci abecedy
Ze Žďárné do Žárovic. Jedeme autobusem v 08:25 z nádraží stan. č.11 nebo 08:33 z Krasic do Ždárné u Boskovic. Odtud v 09:23 vyrážíme pěšky po červené tur. trase Žďárná - Niva - Maršín - Žbánovským žlebem do Žárovic 20 km. Z Žárovic nám jede autobus v 16:04 nebo kdybychom nestíhali tak z Plumlova 18:07 (Soběsuky 18:04).
Akce proběhla za účasti 6 turistů - fotečky zde.

Odjezd v 09:00 auty do Přerova. Prohlídka centra města a místních památek (zámek, Horní náměstí, hradby), park Michalov - Laguny - Žebračka - Lýsky - Vinary - naučná stezka "Předmostím až do pravěku" - návrat do centra 14 km. Na akci je potřeba se předem nahlásit kvůli přepravě.
Akce proběhla za účasti 13 PPP - fotečky zde.

Sobota 23.3. Vítání jara s KČT Smržice
Odjezd 7:50 Smržice Kocanda, 8:00 Prostějov-lázně, 8:10 hlavní nádraží.
První jarní kilometry na trase z Rozstání do Sloupu. Delší trasa 22 km přes Hoštejn a Starou Rasovnu, kratší trasa 13 km přes Šošůvku, na obou možnost občerstvení. Jízdenky bude možno zamluvit u mne nebo koupit týden před akcí v CK Renata.

Akce proběhla za účasti 13 PPP - fotečky zde.

Pátek 29.3. Chřiby
Původně plánovaný dvoudenní jarní přechod Chřibů v rámci přípravy na Slovenskou odyseu 2013 se díky nečekané sněhové nadílce změnil na jednodenní zimní tůru s "naším" Pepíkem ze Starých Hutí přes hrad Buchlov-kapli svaté Barbory-Brestecké skály-obec Salaš a chatu Hubertku na Bunč. Mokrý sníh nám zhatil plány na přespání v altánu pod Brdem, nebylo čím v noci topit a tak pro nás na Bunč ochotně přijel Karel PPP. Ušli jsme s Pepou 18 km v mokrém sněhu s těžkýma báglama a měli jsme toho, jak se říká, plný kecky.

Fotečky z tůry : zde