"MÁTE ŠTĚSTÍ ŽE JDEM ZROVNA KOLEM"

Rozhledna, kam oko dohlédne.

28. března 2013 v 23:23 | Valda |  Rozhledny
Už tři roky jsem členem občanského sdružení Klub přátel rozhleden, který má celorepublikovou působnost a kterému není lhostejná současnost ani budoucnost rozhleden v Česku. Mám možnost se dostat k informacím o novinkách v této oblasti a o některé z nich, které se týkají našeho regionu a plánů na výstavbu nových rozhleden a výhledových staveb bych se s vámi chtěl podělit.


Přerov-Předmostí
Zřetelnějších obrysů nabývá projekt s názvem Mamutov, který chce v následujících letech vybudovat přerovská radnice v místní části Předmostí. Město chystá projektovou dokumentaci k územnímu plánu a začneme jednat o pozemcích. Představitelé přerovské radnice by chtěli stavbu zahájit už za dva nebo tři roky. Otázkou ale zůstává, zda se městu na realizaci projektu podaří získat dostatek finančních prostředků. Vybudování celého areálu totiž přijde až na 150 miliónů korun. Šestihektarový víceúčelový areál Mamutov, jehož projekt připravuje město již osm let, by se mohl v budoucnu stát výraznou atrakcí celého Olomouckého kraje. Návštěvníkům má poskytnout kromě zábavy a odpočinku také poznání historie a především období lovců mamutů. V budoucnu tam možná lidé nahlédnou do života pravěkých lovců i pomocí 3D projekce. Celému prostranství by měl dominovat mamut v životní velikosti a rozhledna. V podzemí má být rovněž například sál s prostorovou projekcí a počítá se i se stylově zařízenou restaurací. Mamutov má vyrůst v okolí lokality Hradisko na severním okraji Předmostí.

Smržice: (okr.Prostějov)
Obecní úřad v této obci, plánuje vybudovat novou naučnou a poutní stezku, která by začínala na parkovišti u hřbitova ve Smržicích. Odtud půjde úvozem až na Stráž, kde se plánije vyčištění a osázení tamního rybníčka. Nazpět se trasa vrátí biokoridorem osázeným ovocnými stromy. V plánu je umístit u stezky informační tabule a vybudovat odpočívadlo pro zhruba dvacet lidí. Hlavní stavbou celé trasy bude rozhledna na Stráži.
Ta by mohla být vysoká až šestnáct metrů z lehké kovové nebo dřevěné konstrukce.

Bělecký mlýn - Hluchov
Patnáctimetrovou kopii dřevěné rozhledny, která stála v první polovině minulého století na vrcholu Velkého Kosíře, má v plánu vybudovat nedalo od Hluchova společnost Bělecký Mlýn. Té se podařilo v archivech obstarat původní projektovou dokumentaci kosířské rozhledny. Podle projektové dokumentace bude stavba tvarem i materiálem přirozeně harmonizovat s přírodním lesnatým prostředím, do kterého bude zasazena. Prakticky veškerý stavební materiál bude z místa, modřínové kmeny vytěžené v nedalekém lese se pouze odkorní a zajistí se jejich úprava proti povětrnostním vlivům. Práce by měly začít letos na jaře.

Držovice
V čistě hypotetické rovině se pohybuje plán obecního zastupitelstva , který počítá s rozhlednou na držovickém kopci, odkud je skvělý výhled na město Prostějov.

Obědkovice
V Obědkovicích, 11 km JZ od Prostějova by mohla stát rozhledna. Počítá s ní před nedávnem schválený územní plán. Již dnes je z obce krásně vidět na Svatý Kopeček u Olomouce i na Velký Kosíř. Tento záměr je ale podle starosty obce zatím jen vzdálenou vizí. Případný investor by tady mohl provozovat třeba restauraci. Obec by do toho šla jedině tehdy, pokud by na rozhlednu získala nějakou dotaci.
Skřípov
Rozhlednu chtějí mít i ve Skřípově. Její existence je však podmíněná tím, jestli se obci podaří přes odpor stovek lidí z okolí prosadit projekt 10 větrných elektráren v katastru obce. Pokud se větrníky budou stavět, vyroste u obce i pětatřiceti metrová dřevěná rozhledna. Existuje smlouva s pražským investorem, obec prý na její výstavbu nedá ani korunu. U rozhledny také bude dětské hřiště. Rozhledna by mohla vyrůst někde mezi Skřípovem a Šubířovem.

Plumlov
Hotelový komplex s osmnácti jamkovým golfovým areálem o rozloze téměř deseti fotbalových hřišť, rozhledna, agroturistická farma, pivovar, nové cyklotrasy. Tak vypadá územní studie rozvoje cestovního ruchu Plumlovska, kterou zpracovali odborníci z brněnského architektonického střediska. Studie je v podstatě výhledem rozvoje Plumlova a jeho okolí. Počítá s golfovým hřištěm poblíž Loupežníka, farmou v Krumsíně, pivovarem v Ohrozimi, rozhlednou v Plumlově, cyklotrasami, ale i aquaparkem u hráze Plumlovské přehrady či novými rybníky a silnicemi. Studie zatím nebyla začleněna do územních plánů obce.

Kladky
Návrh zadání územního plánu obce obsahuje i informaci, že na Zahálkových skalkách se plánuje obnovit někdejší turistickou rozhlednu.

To jsem tedy zvědav kam oko dohlédne třeba za 5 let :-)
ValdaÚžasný
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Erika Erika | Web | 21. července 2017 v 0:55 | Reagovat

Každý z nás tak či onak aspoň raz tvárou v tvár s akciami, ktoré sľubujú veľké ocenenie - televízory, autá, chladničky alebo iPhone5C. Ale je to naozaj - získať zdarma iPhone? Podrobností WEB!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.