"MÁTE ŠTĚSTÍ ŽE JDEM ZROVNA KOLEM"

Únor 2014

Akce PPP v pátek 28.2.

27. února 2014 v 20:30 | Valda
Zcela mimo plán jedeme v pátek 28.2.ráno v 8:30 z Krasické (8:20 z aut.nár. a 8:27 Hliníky) do Protivanova. V plánu máme trasu Protivanov-Pod Ostrým vrchem-Vysočany-Pod Vlčí skálou-Oborský Dvůr-Protivanov. Čeká nás 20 km. 15:50 nám to jede zpátky z Protivanova.
Jste vítániÚžasnýValda
Byli jsme jen 2, já a Běla, ale krásně jsme se prošli a poznali krásná nová místa po trase. Zaujala nás hlavně lokalita bývalé obce Housko, kam se vrátíme 15.3 s dalšími PPP.

Cestopis z Toulovcových maštalí

25. února 2014 v 20:49 | Valda |  Hodnocení akcí
Ve dnech 14.-16.2.2014 jsme navštívili turisticky velmi zajímavou oblast Česko-Moravského pomezí západně od Litomyšle-Toulovcovy maštale.
Jak už to máme ale ve zvyku, vždy se již cestou do nějaké lokality zastavíme na zajímavých místech, kterými projíždíme. Tentokráte tomu nebylo jinak. První naší zastávkou cestou do hotelu Renospond v obci Zderaz, se stalo město Moravská Třebová. Nejprve jsme podnikli výstup na rozhlednu. Jmenuje se Pastýřka a nachází se na kopci Pastvisko (516 m) 1,5 km jižně od centra Moravské Třebové. Rozhledna byla otevřena v červenci 2009. Stavba se opravdu povedla a skýtá skvělé rozhledy po kraji. Konstrukci rozhledny projektoval Jan Škoda, rodák z Moravské Třebové. Celková výška Pastýřky činí 27 m, vyhlídková plošina se nachází ve výšce necelých 25 m. K ní vede kovové, spirálovitě se vinoucí schodiště, které obtáčí centrální nosný pilíř rozhledny. Rozhledna je volně přístupná celoročně. V její blízkosti se nachází velký turistický přístřešek a upravené ohniště. Z vrcholu rozhledny se otevírají skvělé výhledy na město Moravská Třebová a Hřebečský hřbet, za pěkného počasí lze spatřit Orlické hory na severozápadě a Jeseníky s Králickým Sněžníkem na straně opačné. V bližším okolí vidíme mírné kopečky Zábřežské vrchoviny, Podorlické pahorkatiny a Svitavské pahorkatiny. Z rozhledny jsme sestoupili i do centra města, má řadu památek. Jednou z nich je zámek, který patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily moderní renesanční prvky a na začátku 17. století vznikla tři manýristická křídla podle plánů italského stavitele Giovanni Maria Filippi. Zámek proto nechybí v žádné české učebnici dějin umění.
Další procházku jsme absolvovali ve městě Litomyšl. Historie města sahá až do 10.století, kdy na návrší nad řekou Loučnou stával hrad Slavníkovců, který střežil obchodní stezku zvanou Trstěnická, která vedla z Prahy do Olomouce. Olomoucký biskup Jindřich Zdík pozval do Litomyšle v polovině 12. století řád premonstrátů a ti zde založili roku 1145 premonstrátský klášter Olivetská hora. Premonstráti dosáhli vysoké úrovně hospodářské a kulturní, a tak byla Litomyšl povýšena roku 1259 na město. Za vlády Pernštejnů zde působil Vratislav II. z Pernštejna a ten nechal postavit litomyšlský zámek, jehož stavitelem byl hlavně Giovanni Battista Aostalli. Posledními majiteli Litomyšlského panství byli od roku 1855 Thurn-Taxisové. Nás město zaujalo, i v současnosti opravdu krásnou architekturou. Obdivovali jsme klášterní zahrady, Proboštský chrám, Piaristický kostel a kolej, zámek, muzeum antického sochařství a krásné Smetanovo náměstí s radniční věží a velkou spoustou krásných měšťanských domů.
Pár kilometrů před cílem naší cesty jsme se ještě stačili zastavit v obci Nové Hrady. Zdejší rokokový zámek z 18. století s rozsáhlým parkem, přezdívaný České Versailles, je opravdu překrásný. Jedná o soukromý objekt, který v poslední době prochází rozsáhlou rekonstrukcí, včetně okolí a pro návštěvníky nabízí v turistické sezóně řadu zajímavostí. Například zahradní labyrint, první české muzeum cyklistiky, špýchar, zahradní amfiteátr a křížovou cestu na zříceninu hradu Boží dům.
Cíl naší páteční cesty byl v obci Zderaz. Obec byla založena Podlažickým klášterem v polovině 13. stol. První písemná zpráva o Zderazi je z roku 1398, kdy byla jednou ze vsí patřících k Božímu domu, tj. k Novým Hradům. V současné době žije v obci 298 obyvatel. V obci převažuje zástavba přízemních rodinných domků, které zapadají do značně členité lesnaté krajiny na pískovcovém podloží. Na okraji obce, u rybníka, na hranici přírodní rezervace Maštale, se nachází hotel Renospond. Základna našeho víkendového výletu do tomoto regionu.
V sobotu jsme kolem deváté vyrazili nejdříve autem do městačka Proseč. Na jeho okraji, v části Paseky, stojí jedna ze tří rozhleden v okolí Toulovcových maštalí - Terezka. Hlavní vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 25 metrů. Máte odsud za dobrého počasí výhled na Hlinsko, Chvaletice, Svratouch, Žďárské vrchy, Poličku, Moravskou Třebovou, Toulovcovu rozhlednu, Budislav, Litomyšlsko, Jeseníky, Krkonoše, Chrudim, Pardubice a Kunětickou horu. Bohužel při naší návštěvě byla rozhledna uzavřená. Historie městečka Proseč sahá do přelomu 12. a 13. století. Vzniklo na území v majetku benediktinského kláštera v Podlažicích. Na počátku jeho dějin stál zřejmě útulek pro pocestné putující po stezce od Chrudimě na Moravu (název Proseč naznačuje místo prosekané v pohraničním hvozdu). Lidé se zde živili sklářsvím, lnářstvím a plátenictvím, po jejich úpadku potom výrobou dýmek, která přetrvala dodnes. Vzhled městečka se radikálně změnil po velkém požáru v r.1868, kdy lehly popelem všechny, do té doby dřevěné, domy na náměstí. Tomu dnes vévodí krásný gotický kostel sv.Mikuláše.
Z Proseče jsme přejeli do obce Bor u Skutče. Odtud jsme vyrazili do přírodní rezervace Maštale, jedná se o území v povodí horního toku Novohradky s výskytem pískovcových skal a borových lesů. Oblast leží na rozhraní České tabule a Českomoravské vrchoviny. Na počátku 15. století oblast daroval rytíř Vavřinec Toulovec z Třemošné městu Litomyšli. Ve zdejším skalním labyrintu narazíte na sklaní úvary rozličných tvarů a je jen na vaší fantazii jak si je pojmenujete a co v nich spatříte. My jsme zde navíc potkali čtveřici mužů v dobovém turistickém oblečení z počátku 20.st., se třemi psy a kozlem Matějem.
Z Boru jsme ještě zajeli do obce Předhradí, podívat se na hrad Rychmburk. Cestou jsme na chvilku zastavili u rozhledny Borůvka. Nachází se u obce Hluboká, je vysoká 18,5 m, její vyhlídková plošina se nachází ve výšce 15 m a má 70 schodů. Z této výšky se otevírá pohled na oblast Toulovcových maštalí, Skuteč, Chrudim, Pardubice, Orlické hory, Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. Zajímavá konstrukce rozhledny je kombinací materiálů dřevo-kov a je dost podobná rozhledně Slunečná u Velkých Pavlovic.Při naší návštěvě byla i tato rozhledna bohužel uzamčená. Hrad Rychmburk se nachází 1,5 km západně od rozhledny Borůvka. Jedná se koncem 18.st barokně upravený gotický hrad, který slouží jako domov pro seniory . V současnosti prochází rozsáhlou opravou. Hrad byl založen v první polovině čtrnáctého století a jeho prvním majitelem se stal Tas z Mrdic. Majiteli byli též rody Valdštejnů a Kinských. V obci nás zaujal také zajímavý bývalý Panský dům a altán v panské zahradě s bustou zdejšího rodáka básníka Adolfa Heyduka.
Poslední turistickou lokalitou, kterou jsem ještě stačil ten den "objevit" byla přírodní památka Pivnice. Jde o nejdivočejší část přírodního parku "Údolím Krounky a Novohradky" je to úzký, 1,5 km dlouhý, kaňon, zaříznutý v opukách a měkkých pískovcích. Nachází se mezi obcí Zderaz a Dolany na žluté tur.značce. Jen s pivem to nemá nic společného, jen snad to, že po návratu na hotel Renospond jsem hned lupl jednu Plzeň :-)
Z návštěvy tohoto koutu naší krásné vlasti jsme odjížděli naprosto turisticky uspokojeni a plni krásných zážitků. Měsíc únor sice není v této oblasti zrovna uprostřed turistické sezóny a tak jsme ani nebyli moc překvapeni uzavřením všech informačních center, rozhleden i dalších památek. Naopak jsme si pochvalovali, že jsme si zdejší přírodu užívali vcelku osamoceni. Na závěr mohu všem návštěvu Toulovcových maštalí jedině doporučit. A v případě, že se rozhodnete do maštalí zavítat,třeba se vám naše postřehy budou hodit.
ÚžasnýDo skal pozval Valda

Plánované akce PPP na únor 2014

25. února 2014 v 7:50 | Valda |  Plány akcí PPP
Na měsíc únor jsem naplánoval tyto akce:
2.2. Starověké hradiště Bílovický hrad
Sraz turistů je na místním nádraží v Prostějově v 9:50, jedeme 10:02 na Bělák (žst.Zdětín). Jdeme přes Bílovický hrad do Lutotína - přes Služín k PP Andělova zmola a kolem Kančí studánky na zelenou značku a po ní ke Státnímu lomu a na žst.Kaple. Vlak zpět do Prostějova nám jede 15:27. Ujdeme 13 km.
Sešlo se nás 21 a ušli jsme 16 km po zcela neznámých cestách údolím Romže a okolím Velkého Kosíře.
Forečky jsou na rajčeti: pppprostejov, blanka13, jepeluha.
8.2. Valentýnský pochod na Kněží horu s opíkačkou
Sraz PPP je v 10:01 Na Splávku (MHD č.4), trasa vede přes PP Dolní Vinohrádky ke studánce U Rourky a U Žabky na rozcestí pod Chlumem a po zelené značce k rozc. Loupežník. Na Kněží hoře uděláme ohýnek. Přes 2 studánky V Oboře ke kempu Žralok, na Plumlovský zámek a kolem přehrady nebo přes Zlechov zpět do Domamyslic. Trasa má 16 km.
Na akci se sešlo 18 "Valentýnek", které našly na Kněží hoře zakopaný valentýnský čokoládový poklad. Z inverze občas vykouklo i sluníčko. Bylo nás 29 a kilometrů jsme ušli 16. Fotečky jsou na rajčeti: pppprostejov, blanka13,valinor,
12.2. Ve středu na kuželky
Na kuželně vedle aquaparku v Prostějově jsem zamluvil od 18-20 hodin dvě dráhy. Sraz zájemců je v 17:50 na místě. Vstup je od sběrného dvora. Dejte vědět kdo se chystáte, když tak přiberu další dráhy. Počítejte s cenou max 50 Kč na osobu.
Po hře posedíme nahoře na baru. Nezapomeňte přezůvky s podrážkou co nečerní.
Sešlo se nás 13 a skvěle jsme si zahráli i pokecali. Fotečka je zde.
15.2.Okluky -Domamyslice
Sraz v autobuse do Boskovic, který vyjíždí z aut.st.08:25, 08:33 z Krasic, jízdenky kupujeme do Okluk. Trasa má 17 km a končí na Splávku.
Akce proběhla za účasti 12 turistů, kteří po neúspěšném zdolávání Hloučely u Okluk, vyšplhali na Čertův hrádek a do Stínavy pak dorazili vrchem a po červené. Kolem Hloučely pak došli pod Ježův hrad a na hradním návrší si opekli buřty. Repešským žlebem pak přes Hamry a Soběsuky k přehradě a podél ní až do cíle v Domamyslicích. Zapisuji všem 20 km.
Fotečka je zde.
22.2. Zimní pochod Buková - Vícov
Jedeme z Prostějova autobusem směr Protivanov, který vyjíždí v 7:55 ze stan.č.10 na aut.stanici, 7:59 Hliníky a 8:03 z Krasic. Jízdenky kupujte do Bukové, kde budeme v 8:41. Jdeme po trase U Suché louky - Staré Hradisko - Pod Sečí - Seč (penzion u Zedníků) - Na Pohodlí - Stínava - Vícov. Z Vícova nám jede autobus 15:57. Trasa má 16 km.
Akce se zúčastnilo 23 PPP, z Bukové jsme lesem došli do údolí Hloučely v místě PP Lipovské úpolínové louky a podél ní pak směr Lipová. Opíkali jsme na Lipovském hrádečku a po žluté pak přešli z Lipové do Seče. Dali jsme si pivečko a pokračovali Na Pohodlí a po zelené do Stínavy. Zastavili jsme se u Svaté vody a u bývalého mlýna ve Stínavě a podél Hloučely pak došli až k seníku a přes můstek do Vícova na autobus 16:23. Našlapali jsme 18 km. Fotečky z akce jsou na rajčeti pppprostejov blanka13 valinor
23.2. Znovu na Kněží horu.
V neděli proběhl za účasti 9PPP turistický pochod od Cavala v biokoridoru Hloučela kolem přehrady na Kněží horu a přes Záhoří do Domamyslic. Opíkalo se tentokrát u ohniště pod Kněží horou. "Zkontrolovány" byly i 3 studánky. Občerstvení turistů proběhlo na Panelu. Bylo krásné, skoro jarní, slunečné počasí. Trasa měla 20 km a vymyslel ji pro vás J.P.Luha. Jirkovu fotečky z této akce najdete zde.