"MÁTE ŠTĚSTÍ ŽE JDEM ZROVNA KOLEM"

Listopad 2014

Z Domašova do Šternberka

16. listopadu 2014 v 14:40 | Valda |  Hodnocení akcí
V sobotu 15.11. podniklo 16 PPP dodatečně naplánovanou turistiku Domašov nad Bystřicí - Šternberk.
Dojeli vláčkem do Domašova nad Bystřicí. Po modré značce šli přes Hraničné Petrovice na rozcestí Těšíkovská kyselka. Tam ochutnali kyselku, udělali společnou fotku a po zelené značce došli přes Těšíkov a Lipinu do Šternberka. Tam někteří navštívili příjemnou cukrárnu a část se posílila v hospůdce. Sluníčko sice na cestu nesvítilo, ale ani nepršelo, takže se šlapalo moc dobře. Bláto bylo jen na jednom úseku cesty mezi Hraničnými Petrovicemi a Těšíkovským mlýnem. Takže celkem pohoda.
Ve Šternberku stihli ještě dřívější vlak, než bylo naplánováno. Akce se zúčastnilo úctyhodných 16 turistů hlásících se k PPP a jeden pes (o tom přesně nemohu říct, jestli se k PPP hlásí nebo ne :-)).
Společnou fotečku u Těšíkovské kyselky tradičně fotila Vlasta. Jirka Pela si tu svoji společnou omylem vymazal přímo ve foťáku:-)
Fotečky najdeš na rajčeti jepeluha a valinor.
Na základě Pelových sobotních podkladů sepsal v neděli ValdaÚžasný

Plán akcí PPP na prosinec 2014

13. listopadu 2014 v 6:55 | Valda |  Plány akcí PPP
24. Otužilci na přehradě
Sraz PPP je v 10.30 na Splávku nebo v 11.50 na hrázi nad Výpustí. Poznávací znamení PPP - červená čepička.

27. Trenckova rokle u Tišnova
Jedeme auty v 08.30 od Penny marketu do obce Drahonín odkud sejdeme do rokle. Kousek po červené na Skryje. Do Drahonína se vrátíme po silničce mezi zříceninami Víckov a Košíkov. Pak přejedeme auty do obce Kaly a zajdeme na rozhledny Babylon a Krivoš. Celkem by to bylo i s Trenckovou roklí 14-15 km. Na akci je potřeba se kvůli dopravě předem přihlásit.

28. Výstup na rozhlednu Velký Javorník
Jedeme auty. Sraz je v 08:00 u Penny Marketu. Čeká nás 95 km do Rožnova pod Radhoštěm. Start bude u rozs. Dolní Paseka v Rožnově. Jdeme přes Jahnovu stud. na Bačův vrch-Zadní Javorník-Malý Javorník-Velký Javorník (917 m.m.n.)-Padolí-Pod Kamenárkou-Kamenárky-Úvěs-Dolní Paseka - 16 km. V případě nepřízně počasí jde trasa operativně zkrátit. Na akci je potřeba se kvůli dopravě předem přihlásit.

31.Půlnoční Silvestrovský výstup na Velký Kosíř
Sejdeme se ve 22:00 u Kocandy ve Smržicích. Po žluté a zelené značce vystoupáme na Velký Kosíř k rozhledně. Nový rok 2015 přivítáme v útulně, kde uděláme oheň. Občerstvení sebou, na vrcholu se nic koupit nedá. V každém případě už si chystejte baterky, svítilny, čelovky a sekt.

1.1.2015 Novoroční přípitek na Chlumu
Sraz ve 12:00 Na Splávku v Domamyslicích. Čeká nás tradiční výstup na Chlum a pak budeme dělat oheň u přístřešku nad Seloutkami. Ujdeme asi 12 km.

I poslední měsíc roku MMXIV. se na vás těší ValdaÚžasný

Ze Stražiska na Bělák

12. listopadu 2014 v 16:12 | Valda |  Hodnocení akcí
13 PPP se sešlo na další turistické akci PPP v neděli 8.11. 2014. Trošku blíže jsme se seznámili s historií a současností Stražiska, Přemyslovic, Běleckého mlýna a jejich okolí. Cestou jsme se dozvěděli spousty zajímavostí.
Tak například, že ve výklencích Křížové cesty ke kapli Andělů Strážných chybí plechová zobrazení - jsou někde v opravě. Libuška se pokusila jedno zastavení "oživit", ale nikdo jí nechtěl dělat Ježíše Krista. František se vymlouval, že Kristus nenosil brýle a Jirka Kašpárek zase že pózuje jenom v pohádkách o Kašpárkovi.
Erb nad vstupem do kaple má vazbu na Klášterní Hradisko v Olomouci, datace 1778 - rok výstavby kaple, R.S.A.G. je zase iniciálky iniciátora stavby kaple Roberta Sanciuse Abbas Gradiciensis - opata Hradišťského. Na kopci kde stojí kaple stával od r.1288 strážní hrad, z historických pramenů jsou známy jeho 2 názvy, Krumperk a taky Grünberg.
Zámeček v Přemyslovcích má zajímavou historii: stával zde statek, který v roce 1825 koupil brněnský továrník Karel Příza a přestavěl ho na vilu (letohrádek) pro svou manželku Emerencii. Když zkrachoval, koupil ho od něj majitel známé textilní továrny v Brně, Edmund Bochner. Ten nechal v r.1878, podle plánů architekta Augusta Prokopa, přestavět sídlo na zámeček ve stylu středověkého hradu. Výsledný dojem je podivný a dnes je přes všechny věže, vysoké štíty, hradby, opěrné pilíře a cimbuří nemovitost pravděpodobně neprodejná. Kromě vily, která je obydlená a je zde provozována restaurace, je celý objekt opuštěný a chátrá, v provozu je zde pouze restaurace U Daňka (dříve zámecká restaurace Emercin).
V lese za zámkem, cca 300 m východně je rodinná hrobka Bochnerů a L.Kleina. Edmund Bochner byl roku 1885 nobilitován a podle svých statků ve Stražisku připojil ke svému jménu přídomek von Strazisko. Se svou ženou Julií, dcerou Libora Kleina, žili od 80. let 19. století střídavě v někdejším Berglově paláci v Brně a v zámečku v Přemyslovicích. Zemřel na zámečku v roce 1903.
Větrný zděný mlýn holandského typu v Přemyslovicích Za Humny vlastní manželé Hajkrovi z Bohuslavic. Mlýn je opravený a zařízený, stojí zde od roku 1884, mlel až do roku 1945. V roce 1956 byla opravena střecha za přispění památkářů. Roku 1965 byl mlýn prohlášen státní technickou památkou.
Jeho předchůdce - mlýn celodřevěný německého (beraního) typu sem byl převezen z Plumlova roku 1841. V roce 1883 byl z pozemku obce přesunut nerozložený cca 60 m na pozemek mlynáře.Tento přesun provedlo 55 mužů na válcových kládách. Za odměnu dostali putnu slivovice a sedm kop tvarůžků. Do rána však mlýn shořel. Mlynáře to nezlomilo a příští rok postavil nový větrný mlýn holandského typu.
Na Běleckém mlýně se pořád něco děje. Postupně jsou doplňovány informační tabule naučných stezek v okolí kopce Kocouřina. Probíhá dostavba a opravy objektů jezdeckého klubu Waldhof, staví se další nový včelín atd. Prostě Bělecký mlýn žije. V restauraci zrovna měli Svatomartinské hody.
Report z výletu podal ValdaÚžasný

Na skok na Šumpersku

2. listopadu 2014 v 20:59 | Valda |  Hodnocení akcí
V úterý 28.října jsme 96.výročí vzniku Československa oslavili krásným, 20 kilometrovým, pochodem Úsovskou vrchovinou ze Šumperka přes Třemešek, Dlouhomilov a Brníčko do Postřelmova. Počasí nám až neuvěřitelně přálo, od rána modrá obloha, bezvětří a příjemných 10 oC. Hlavním naším cílem byla zřícenina hradu Brníčko, která nás vůbec nezklamala a výhledy do okolí jsou z hradeb úžasné. A nebyla by to pořádná akce PPP, kdyby na ní chyběla rozhledna, tentokrát ale spíš rozhlednička - ptačí vyhlídka u Třemeškých rybníků má totiž jen 2,5 metru výšky, postavená byla loni, ale výhled na rybníky a jejich ptačí obyvatele je parádní. Další zajímavostí byl zámeček v Třemešku s ceným portálem z r.1587 se sochami Jana Bokůvky z Bokůvky a jeho manželky Ester Sierakowske z Pierkowa V obci Dlouhomilov jsme obdivovali rolnické usedlosti s prvky lidové architektury, rychtu a kostel Všech svatých. Krásné výhledy byly také z kopce Šebená. A tak jen pro úplnost ještě statistický údaj: jednalo se o 82. letošní akci PPP a zúčastnilo se jí 16 přátel přiměřeného pohybu.
Fotečky z této akce najdeš zde.

Při studiu rodu Bokůvků z Bokůvky zapsal ValdaÚžasný

Plán akcí PPP na listopad 2014

2. listopadu 2014 v 19:51 | Valda |  Plány akcí PPP
Sobota 1.11. Odpolední výlet do Lázní Skalka
Vláčkem ve 12:00 hod z PV do Čelčic - pěšky do Skalky, procházka po lázeňských stezkách v okolí (jezírko, lom) a pak do Pivína na vlak. Ujdeme 10 km. Z Pivína nám jede vlak v 16.47 hod.

Neděle 9.11. Větřák u Přemyslovic
Jedeme vláčkem z místního nádraží v PV v 10.06 hod do Stražiska, po červené do Přemyslovic k větrnému mlýnu - neznačenou trasou přes Kluč k oboře Bělecký mlýn a k zámečku Waldhof, po žluté k Penzionu Bělecký mlýn (občerstvení)-po zelené kolem psího hřbitova do Ptení na vlak v 16.29. Našlapeme 15 km.

Pondělí 17.11. Bohutice
Sraz je v 8:00 u Penny. Jedeme autama do obce Bohutice k Moravskému Krumlovu.
Čeká nás procházka do okolí - zámek, 2 kostely, Lurdská jeskyně, minimuzeum opevnění , PP U Michálka a prohlídka unikátní křížové cesty v expozici zámku. Pokud čas a počasí dovolí zastavíme se krátce ještě v Moravském Krumlově. Na akci je nutno se předem přihlásit.

Sobota 22.11. Dobytí Zlechova
Turistická akce s bojovou hrou. Úkol je dostavit se mezi 11:00-11:30 na kopec Zlechov - ohniště na skalním ostrohu nad rozcestníkem Křenůnský potok viz souřadnice GPS 49.4623514°N, 17.0217828°E a cestou najít tři tajné schránky a splnit 3 úkoly v nich ukryté. Na Zlechově budeme opíkat, buřty ssebou. Úkoly jsou ukryté v místech označených červeně na mapce, kterou zašlu na email nebo předám osobně na akci PPP zájemcům, kteří se budou chtít dobývání zúčastnit. Schránku je potřeba po odhalení vždy uvést do původní podoby.

28.11. Rozsvícení vánočního stromečku na nám T.G.M v Prostějově
Účast PPP na akci pořádané magistrátem města. Po akci se sejdeme v 18 hodin v restauraci Na Špalíčku.

Neděle 30.11. Adventní svařáček na Ježáku
Odjezd autobusem do Vícova v 08:25 :00 z aut. st. 08.29 Hliníky a 08:33 Krasická. Jdeme na Ježův hrad a pak přes Hamry a Soběsuky do Plumlova a kolem přehrady do Domamyslic Na Splávek na pouličku. Na hradě budeme opíkat a každý účastník připraví do termosky na ochutnávku svařáček vlastní originální receptury.
V listopadu se na vás těší ValdaÚžasný

Chráníme přírodu

2. listopadu 2014 v 19:50 | Valda |  Turistická všehochuť
Do přírody odpadky určitě nepatří, v tom se určitě shodneme. Podívejte se jak dlouho trvá, než se s nimi příroda vypořádá. Je to až neuvěřitelně dlouho, u některých i více než jednu generaci. Přátelé přiměřeného pohybu razí zásadu :

"Co si do přírody přineseš, to si taky odnes!"