"MÁTE ŠTĚSTÍ ŽE JDEM ZROVNA KOLEM"

Hrádek Kunzov

4. listopadu 2017 v 7:36 | Valda |  Turistická všehochuť
Kunzov si nechal postavit v letech 1907-08 významný hranický továrník Antonín Kunz. Ten začal své podnikání v roce 1883, když založil v Hranicích továrnu na pumpy a vodovody. Továrník Kunz byl povahou velký romantik a často se stylizoval jakožto novodobý kapitalista do role středověké šlechty. Svou hlavní residenci měl továrník v Hranicích, kde si vybudoval honosnou novobarokní vilu. Kunzov měl být letním sídlem jeho rodiny. Dlouho si jej však továrník Kunz neužil, již roku 1910 umírá.

Objekt patřil soukromému vlastníku, kterým byla pražská společnosti Rent Building Plus, byl v roce 2007 zapsán na seznam nemovitých kulturních památek. Není bez zajímavosti, že společnost, která nechala objekt chátrat, se zápisem na seznam památek nesouhlasila.

Dnes má Kunzov nového majitele. Stal se jím od června 2008 nizozemský stavitel Joost Noordam. Památku opravuje a chce se na hrádku i s rodinou usídlit. Chtěl by hrádek uvést do původního stavu, včetně zrestaurování soch na nádvoří.

Stavba, která jakoby z oka vypadla pohádkovým hradům, se nachází při silnici z Hrabůvky do Radíkova na Přerovsku, přibližně v půli cesty mezi nimi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.