"MÁTE ŠTĚSTÍ ŽE JDEM ZROVNA KOLEM"

Památník V. Panoše

14. listopadu 2017 v 11:38 | Valda |  Turistická všehochuť
V objektu bývalé Dětské ozdravovny ve Vojtěchově se nachází zajímavá pamětní deska věnovaná geografu a krasologovi Vladimíru Panošovi, který stál u zrodu léčebné metody zvané speleoterapie.
Doc. RNDr. Vladimír Panoš, CSc. byl speleolog, vysokoškolský učitel, válečný letec RAF. Významná postava české i světové speleologie. Zakladatel dětské speleoterapie - léčba dýchacích obtíží pobytem v jeskyních.

Po válce se věnoval geografii a zejména speleologii, v níž se stal světově uznávanou kapacitou. V letech 1956 až 1968 pracoval v Brně v Kabinetu pro geomorfologii ČSAV. V letech 1968 až 1974 působil na Katedře fyzické geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Poté se vrátil do Brna na univerzitu, kde se v roce 1975 habilitoval. Je autorem a spoluautorem na 300 studií a pojednání. Jeho poslední velká práce věnovaná celoživotnímu výzkumu vyšla na Slovensku s názvem Karsologická a speleologická terminologie - výkladový slovník. Byl také spoluautorem projektu CHKO Litovelské Pomoraví.
V roce 1965 stál u zrodu Mezinárodní speleologické unie při UNESCO, jejíž byl v letech 1969 - 1977 a 1981- 1985 viceprezidentem. Od roku 1978 byl předsedou České speleologické společnosti. Zabýval se vývojem krasových oblastí jednak teoreticky, jednak i prováděl i praktický výzkum. Jím vedená skupina objevila systém Jeskyní Míru v Javoříčských jeskyních. V období 1964 - 1965 a 1979 - 1980 se zabýval výzkumem krasu na Kubě.

Ještě jedna zajímavost: Po zavření českých vysokých škol v roce 1940 uprchl přes Švýcarsko a severní Afriku do Anglie. Vstoupil dobrovlolně do britského královského letectva, byl navigátorem u bombardovacího letectva u RAF. Během bojů utrpěl vážné zranění.

Zdroj: wikipedie
Odkaz na další zajímavý článek o prof. Panošovi najdete zde

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.